Olümpiaajaloo üks säravamaid võistlusalasid – poks – on sattunud ohtu ning tulevikus võib juhtuda, et kuulsaim kahevõitlusala visatakse hiljutiste skandaalide tõttu suurvõistluse programmist välja.
Möödunud nädalal kohtusid Roomas 25 Euroopa poksiföderatsiooni, nende hulgas ka Eesti poksiliit ja selle esindaja Jelena Kalbina, et kindlustada ala tulevik, mille suurimateks staarideks on olümpial kuldmedalid võitnud Muhammad Ali, Vladimir Klitško ning tänane publikumagnet Anthony Joshua.
Mõni aeg enne möödunud nädala kriisikoosolekut andis rahvusvaheline olümpiakomitee teada, et ei toeta rahvusvahelise poksiliidu (AIBA) otsust määrata selle tulevaseks juhiks usbekki Gafur Rakhimovit. Nimelt avastas USA rahandusministeerium, et mees on otseselt seotud organiseeritud kuritegevusega. Veel enamgi, teda peetakse Usbekistani suurimaks heroiinikäitlejaks.
Probleemi keskmeks on kujunenud olukord, kus järgmisel kuul toimuval AIBA kongressil valitakse hetkeseisuga uueks AIBA juhiks just Rakhimov, sest ta on ainus kandidaat sellele ametipositsioonile. Et seda ei juhtuks, on olümpiakomitee katkestanud hetkel AIBA-ga igasuguse suhtluse ning andnud selge märguande, et kui kriminaal Rakhimov järgmisel poksiliidu suurkongressil (mis toimub 2. ja 3. novembril Moskvas) uueks presidendiks valitakse, jääb poks 2020. aasta Tokyo suurmängudelt välja.
Tekkinud skandaali üheks osaks on ka kahtlus, et Rakhimov kasutas ainukandidaadiks saamisel ebaseaduslikke võtteid. Et AIBA presidendi kohale kandideerida, peab soovijal olema vähemalt 20 poksiriigi toetus. Ainsana sai need hääled kokku Rakhimov. Ometi on tänaseks selgunud, et lisaks Rakhimovile pidi vähemalt 34 toetushäält saama ka kasahh Serik Konakbayev, kuid kummalisel kombel ei jõudnud tähitud kirjad koos tema poolthäältega õigeks ajaks AIBA peakontorisse. Konakbayev kaebas AIBA ja Rakhimovi selguse saamiseks kohtusse.
Euroopa ning Eesti poksiliidud avaldasid möödunud nädalal Roomas toimunud koosviibimisel poolehoidu just Konakbayevile. Püsib lootus, et kasahh saab õiguse kandideerida novembri alguses Rakhimovi vastu. Ühtlasi kutsusid Euroopa poksiliidud üles olümpiakomiteed taasalustama suhtlust.
“Tegemist on äärmiselt tõsise ohuga, sest olümpiapoks riskib hetkel suurvõistlustelt eemale jäämisega,” tõdes ka poksiliidu president Kalle Klandorf.
Kui poks peaks olümpialt välja jääma, tähendaks see alale katastroofi. Nimelt moodustab paljude poksiliitude eelarve just ROKi toetus – näiteks Hollandi poksiliidu aasta eelarvesse panustab ROK tervelt 70 protsenti. Lihtne järeldus – amatöörpoks sureks sellise raha kadumisel madalmaadest. Ka Eesti poksile tähendaks see suurt lööki.